Dimitar Radev: Bankalar hazırlanan krize girdi, BNB büyüme için muhafazakar kalıyor

Bankalar mevcut krize son yıllarda yapılanlara iyi hazırlanmış olarak girmişlerdir. Bu, Bulgaristan Ulusal Bankası Başkanı Dimitar Radev tarafından UNWE’de yeni öğretim yılının açılışında yaptığı açıklamada ifade edildi.

Radev, bankaların varlıklarının kalitesinin denetlenmesinin eşi benzeri görülmemiş ölçeğine ve derinliğine ve BNB ile Avrupa Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen stres testlerine işaret etti. Ana hedeflerinden biri, bankaları, çoğu zaman imkansız bulduğu en kötü makroekonomik senaryolara hazırlamaktı.

BNB Başkanı, artık bu “imkansız” senaryoların içinde olduğumuza göre, bankaların yeterince tepki verdiğini ve iyi durumda olmaya devam ettiğini görüyoruz dedi.

Bu iyi hazırlık, krizin başlangıcında bankaların sermaye pozisyonunu ve likiditesini güçlendirmek için ek tedbirlerin alınmasına yardımcı oldu. Önlemler, sektördeki tüm karların tam olarak aktifleştirilmesini, yabancı risklerde keskin bir düşüşün yanı sıra döngüsel risklerle ilgili olarak öngörülen ek sermaye gereksinimlerinin iptalini içeriyordu. Bu tedbir paketi, bankacılık sistemine 9,3 milyar BGN tutarında ek kaynak sağladı.

Önlemler paketi yalnızca bankaları hedef almadı. Daha ziyade, krizin iş dünyası ve nüfus üzerindeki etkilerini hafifletmek için adımlar atabilmesi için bankacılık sektöründe koşullar yaratmaktı. Bu amaçla kullanılan ve halen yürürlükte olan ana araç sözde Kredi ödemelerinde “özel moratoryum”. Şimdiye kadar, 14.000’den fazla işletme ve 93.000’den fazla hanehalkı, bu tür ödemelerin toplam 9 milyar BGN’nin üzerinde ertelenmesine şahit oldu ki bu, krizin en zor döneminde finansal koşulların gerçek ve önemli bir rahatlamasıdır.

Kriz aynı zamanda dış finansman koşulları konusunu da gündeme getirdi. Biliyorsunuz ki kriz sonucunda finanse edilmesi gereken açıkların birikmeye başladığını ve gerekli finansal tamponların sağlanması gerektiğini biliyorsunuz. Bu nedenle hem piyasalar hem de yatırımcılar için Bulgaristan’ın finansal durumu ve parasal rejimi açısından krizde istikrarlı olduğuna dair ek bir işarete ihtiyacımız vardı. Bu işaret, Avrupa Merkez Bankası ile Bulgaristan Merkez Bankası arasında 2 milyar avroluk bir takas hattı kurulmasıyla verildi ve hem piyasalar hem de kredi kuruluşları ve yatırımcılar tarafından kesin olarak olumlu bir şekilde okundu. Çok önemli bir şeye işaret etmek istiyorum – ülkenin güçlü mali durumuna ilişkin açıklama, son aylardaki gelişmelere bakılmaksızın şu anda geçerliliğini koruyor. Bu yönde bir atılım yaparsak çok ciddi sonuçları olan bir hata olur.

Zamanında ve başarılı olduğuna inandığım bankacılık sektörüyle ilgili bugüne kadar atılan tüm adımlar, önümüzdeki aylarda neler olacağı ve ne olacağı konusundaki endişelerimizi hiçbir şekilde azaltmıyor. Sağlık krizinin, buna bağlı ekonomik krizin nasıl gelişeceği ve siyasi durumun nasıl gelişeceği konusunda büyük bir belirsizlik var.

Bu nedenle, Bulgaristan Merkez Bankası, son zamanlarda yayınladığımız verilerden de görebileceğiniz gibi, çok geniş bir varsayım yelpazesiyle ekonomik büyüme tahminlerinde muhafazakar olmaya devam ediyor. Dimitar Radev, şu anda bu yıl için durumun ve gelecek yıl ne beklediğimizin yeni, güncellenmiş bir değerlendirmesi üzerinde çalışıyoruz dedi ve değerlendirmenin Ekim ayında yayınlanacağını söyledi.

Birkaç gün içinde, 1 Ekim’de, Bulgar Ulusal Bankası, bankacılık denetimi aracılığıyla, euro bölgesinin önemli bir kurumunun – Tek Denetim Mekanizmasının – tam üyesi olan ilk Bulgar kurumu olacak. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, kurumsal gelişimin dikkate değer bir örneğidir. Yalnızca birkaç yıl önce denetim, ülkedeki en savunmasız ve eleştirilen düzenleyici kurumlardan biriydi. Şu anda Avrupa bankacılık denetimi ailesinde oybirliğiyle kabul edilen en güçlü ve en güçlü kurumlardan biridir. Bu kurumsal gelişme örneği diğer önemli alanlarda da uygulanabilir. Dimitar Radev UNWE öğrencilerine, bu sadece bugünün değil, yarının da zorluklarıyla başa çıkma fırsatı vereceğini söyledi. / BGNES

относно dovijbg

Проверете също

banner

Projektleiter “Grunderneuerung Bahnhof Zoo Berlin” (w/m/d) Veröffentlicht von Deutsche Bahn

Job-Beschreibung Die DB Station&Service AG schafft Orte, die zum Verweilen einladen. In ganz Deutschland betreiben …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *