Cumhurbaşkanı, Seçim Yasasındaki değişiklikleri veto etti

Seçim Kanunundaki değişiklikler makineli oylamayı anlamsız hale getiriyor. Bir BGNES muhabirinin bildirdiğine göre, devlet başkanı Rumen Radev halka hitaben bir veto uygulayacağım.

Cumhurbaşkanına göre, yasadaki değişikliklerin açık bir amacı iktidar partisinin yaklaşan seçimlerde resmi zaferini garanti altına almak. Bunun adil seçimler için ön koşullar yaratacağı konusunda kararlıydı.

Bu tür önemli kurallarda, seçimlerden birkaç ay önce, esasa ilişkin gerçek bir tartışma olmaksızın yapılan değişiklikler, devlet iktidarının öngörülemezliğine bir örnektir.

Halka hitaben yaptığı konuşmada cumhurbaşkanı, hükümete karşı aylarca süren protestoların ardından anketlerin halkın hükümete olan güveninin çöktüğünü gösterdiğini vurguladı.

Hükümetin vatandaşların sesini duymayı reddetmesi ıstırabı uzatır. Radev, bu durumda kabinenin hüküm vermediğini, ancak siyasi sorumluluktan kaçınmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Seçim Yasası’na tecavüz, aynı amaç doğrultusunda ikincildir ve motive edilir. En son değişiklikler, hem kağıt hem de makine oylamasının aynı anda kullanılmasına ve makine oylamasını anlamsız kılan manuel sayımına izin veriyor.

Radev’e göre, kararların MSK’ya devredilmesi ve makinelerin pratikte kiralanması veya satın alınması sorumluluğu parlamentonun sorumluluğundan kaçmak anlamına geliyor. / BGNES

относно dovijbg

Проверете също

banner

Projektleiter “Grunderneuerung Bahnhof Zoo Berlin” (w/m/d) Veröffentlicht von Deutsche Bahn

Job-Beschreibung Die DB Station&Service AG schafft Orte, die zum Verweilen einladen. In ganz Deutschland betreiben …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *